Szanowni Państwo,

  • Gmina Mikołajki przystąpiła do aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Mikołajki na lata 2007-2013. Program ten przygotowywany we współpracy z Grupą Doradczą Primus z Olsztyna zawierał będzie kilkuletnie przedsięwzięcia techniczne w połączeniu z programami ożywienia gospodarczego oraz działaniami na rzecz rozwiązania problemów społecznych na obszarze Miasta Mikołajki, prowadząc do jego rozwoju oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

    Lokalny Program Rewitalizacji jako dokument strategiczny stanowił będzie podstawę do ubiegania się o środki z funduszy strukturalnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, w którym na działania związane z rewitalizacją miast (Oś 4 Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast) przeznaczono na województwo warmińsko-mazurskie kwotę 82,92 mln EUR.

    Zgodnie z wymogami Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury, Program Rewitalizacji powinien zawierać następujące elementy wynikające z określonej przez Unię Europejską definicji rewitalizacji, a mianowicie:

    * cele i zadania Programu Rewitalizacji powinny być usytuowane w trzech sferach: techniczno-przestrzennej, gospodarczej i społecznej,
    * musi być zdefiniowany stan kryzysu i wskazany precyzyjnie obszar rewitalizacji wytyczony na podstawie rzetelnej diagnozy,
    * rewitalizacja musi być realizowana we współpracy partnerów lokalnych: sektora publicznego (gminy, powiatu, jednostek organizacyjnych, policji, itp.), mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, i in.,
    * powiązania między poszczególnymi działaniami Programu powinny przyczynić się do zmiany jakościowej obszaru rewitalizowanego.

    W celu opracowania poprawnego Programu Rewitalizacji przystąpiłem do powołania trzech zespołów roboczych:

    * zespół ds. zadań techniczno-przestrzennych,
    * zespół ds. zadań gospodarczych,
    * oraz zespół ds. zadań społecznych.

    Zadaniem powyższych grup będzie określenie ostatecznego obszaru rewitalizacji Miasta Mikołajki, wyznaczenie odpowiednich celów oraz działań/projektów, które będą wynikiem szerokich konsultacji i konsensusu społecznego.

    Mając na uwadze strategiczne znaczenie tego dokumentu i możliwości finansowe jakie wystąpią nowym okresie programowania Unii Europejskiej w latach 2007-2013 zapraszam do uczestnictwa w pracy odpowiedniego zespołu roboczego.

    Zgłoszenia ze wskazaniem odpowiedniego zespołu roboczego należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 4 grudnia 2007 roku kontaktując się z Joanną Wróbel Pełnomocnikiem ds. Rewitalizacji Mikołajek (kontakt: tel. (087) 42 19 050 email: joannawrobel@mikolajki.pl ).

    W związku z rozpoczętymi pracami nad aktualizacją Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Mikołajki na lata 2007-2013, przedstawiam w załączeniu mapę proponowanych obszarów rewitalizacji i zapraszam do składania propozycji projektów, które zostaną umieszczone w planie finansowym Programu.
    W tym celu należy wypełnić zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy (www.mikolajki.pl zakładka REWITALIZACJA) Formularz Zgłoszeniowy i dostarczyć osobiście lub w wersji elektronicznej do Joanny Wróbel - Pełnomocnika ds. Rewitalizacji (kontakt: tel. (087) 42 19 050 e-mail; joannawrobel@mikolajki.pl). Termin zgłaszania projektów upływa 21 grudnia 2007 roku.
    Zgodnie z zapisami Regionalnego Programu Operacyjnego „Warmia i Mazury” na lata 2007-2013 na cele związane z rewitalizacją miast (Oś 4 Rozwój, restrukturyzacja i rewitalizacja miast) przeznaczono na województwo warmińsko-mazurskie kwotę 82,92 mln EURO z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Beneficjentem tych środków oprócz jednostek samorządu terytorialnego mogą być organizacje pozarządowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, kościoły i związki wyznaniowe oraz inne jednostki sektora finansów publicznych. Podstawowym formalnym warunkiem ubiegania się o dofinansowanie z funduszy UE na rewitalizację miast jest umieszczenie potencjalnego przedsięwzięcia w planie inwestycyjnym przygotowanego przez samorząd lokalny Programu Rewitalizacji.

    Podstawowe dane na temat projektów realizowanych w ramach osi : ROZWÓJ, RESTRUKTURYZACJA I REWITALIZACJA MIAST , cel; Wzmocnienie miast o wysokim potencjale rozwojowym jako atrakcyjnych centrów przedsiębiorczości, usług i zamieszkiwania”
    (dane oparto o Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007 – 20013 oraz projekt Uszczegółowienia Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 20013 – dokumenty dostępne na stronie Mikołajek oraz Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego)

    Opis działań oraz typy projektów:
    Działania zgrupowane wokół osi priorytetowej Wzmocnienie miast o wysokim potencjale rozwojowym jako atrakcyjnych centrów przedsiębiorczości, usług i zamieszkiwania skierowane będą na wyeliminowanie przyczyn i skutków degradacji obszarów oraz na ich ożywienie – aktywizację zarówno w aspekcie gospodarczym jak i społecznym. Polegać będą na kompleksowych działaniach technicznych, społecznych i ekonomicznych mających na celu przywrócenie dawnej świetności oraz zapewnienie rozwoju obszarów miejskich. Obejmować będą trzy grupy zagadnień: humanizację blokowisk, rewitalizację miast, restrukturyzację i adaptację terenów powojskowych i poprzemysłowych. Poszczególne rodzaje terenów, na których prowadzone będą działania w ramach niniejszej osi priorytetowej, wyznaczone zostaną przez programy rewitalizacji miejskiej.
    W obszarze działania „Humanizacja blokowisk” wspierane będą projekty związane z modernizacją i remontami wspólnych części budynków wielorodzinnych, zrealizowanych w przestarzałych technologiach przemysłowych z wielkiej płyty. Przewiduje się realizację przedsięwzięć podnoszących efektywność energetyczną tych budynków (termomodernizacje), przedsięwzięć polegających na wymianie ich wewnętrznych instalacji technicznych, w tym systemów grzewczych (np. wprowadzania energii ze źródeł odnawialnych), a także zmianach w bryłach architektonicznych obiektów oraz odnowy głównej struktury budynków.
    Obok działań związanych z samą zabudową konieczne jest wzmocnienie funkcji społecznych na osiedlach, zwłaszcza skierowanych do młodzieży. W zasobach spółdzielni mieszkaniowych znajdują się pomieszczenia i budynki, które utraciły swoje dotychczasowe funkcje, a mogą być zmodernizowane lub zaadaptowane na cele kulturalne, sportowe, opiekuńcze, terapeutyczno – poradnicze, informatyczne. Pomoc będzie udzielana tylko na projekty modernizacyjno-adaptacyjne. Szersze wprowadzenie usług społecznych na osiedlach powiązane będzie z powstaniem nowych miejsc pracy.
    Dzięki działaniu „Rewitalizacja miast” wdrożone zostaną procesy, które przywrócą obszarom możliwość sprawnego działania poprzez zmianę struktury terenów, przywrócenie i umieszczenie nowych funkcji, a przede wszystkim aktywizację tej przestrzeni i ich jakościowej zmianie. Wsparcie otrzymają projekty generujące wartość dodaną dla gospodarki, powiązane z powstawaniem miejsc pracy. Rewitalizacja (w szczególności centrów miast i zabytkowych dzielnic) realizowana będzie w jej trzech wymiarach: przestrzennym, społecznym i gospodarczym. Oznacza to wspieranie wszystkich jej elementów: zagospodarowanie pustych przestrzeni, poprawa funkcjonalności ruchu kołowego i pieszego oraz estetyki przestrzeni publicznych, tworzenie stref bezpieczeństwa i zapobieganie przestępczości, nadanie obiektom zdegradowanym funkcji kulturalnych i edukacyjnych, renowacja budynków o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym, przebudowa lub remonty publicznej infrastruktury dla rozwoju funkcji turystycznych, rekreacyjnych i sportowych połączonych z działalnością gospodarczą oraz tworzenie warunków lokalowych i infrastrukturalnych do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. Działanie to będzie realizowane w miastach o wysokim i przeciętnym potencjale rozwojowym, zlokalizowanych w uznanych i potencjalnych rejonach turystycznych w województwie.
    Wydatki na projekty, zgłaszane do dofinansowania z osi priorytetowej Wzmocnienie miast o wysokim potencjale rozwojowym jako atrakcyjnych centrów przedsiębiorczości, usług i zamieszkiwania powinny być zaplanowane w ramach lokalnych programów rewitalizacji obszarów miejskich, opracowanych przez odpowiednie jednostki samorządowe, obejmujących co najmniej okres planowania 2007-2013 ( projekty znajdujące się w wyznaczonym wg kryteriów obszarze rewitalizacji). Istotne jest, by programy te zawierały kompleksowe rozwiązania w sferze przestrzennej, społecznej i gospodarczej oraz były
    Przy wyborze projektów preferowane będą inwestycje promujące rozwiązania energooszczędne.
    Działanie „Rewitalizacja miast” (wg projektu uszczegółowienia):
    Cel i uzasadnienie działania:
    Celem Priorytetu jest Wzmocnienie miast o wysokim potencjale rozwojowym jako atrakcyjnych centrów przedsiębiorczości, usług i zamieszkiwania.
    W związku z powyższym za główny cel działania postawiono: poprawę atrakcyjności mieszkaniowej, turystycznej i inwestycyjnej ośrodków miejskich o wysokim potencjale turystycznym i rozwojowym.
    Działanie realizowane jest w ramach tematu priorytetowego – zintegrowane projekty na rzecz rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich (61).

    Uzasadnienie:
    Centra wielu miastach Warmii i Mazur – z powodów zaszłości historycznych i przez obecny brak środków oraz problemy własnościowe – są zaniedbane, degradowane i nie stwarzają możliwości uzupełnienia oferty wypoczynkowo-turystycznej regionu. Problemy widoczne w centrach miast mają charakter przestrzenny, społeczny i gospodarczy, zatem powinny być obejmowane przemyślanymi i kompleksowymi programami rewitalizacji.

    W ramach poprawy jakości centrów miejskich konieczne są działania:
    - w sferze przestrzennej – np. poprawa infrastruktury technicznej, renowacja budynków, zagospodarowanie pustych przestrzeni;
    - w sferze społecznej – np. służące wzrostowi bezpieczeństwa, ograniczające patologie społeczne, rozwijające aktywność społeczną;
    - w sferze gospodarczej – np. przystosowanie obiektów lub ich części na cele gospodarcze (turystyka i inne usługi).

    Rodzaje projektów:
    • zagospodarowanie przestrzeni publicznych, np. placów, dróg osiedlowych, ciągów komunikacji pieszej, ścieżek rowerowych, parków, skwerów, zieleńców, alei, placów zabaw;
    • renowacja, rewaloryzacja, konserwacja, zachowanie budynków o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym, ujętych w rejestrze zabytków z możliwością adaptacji na cele: gospodarcze, edukacyjne, turystyczne i kulturalne wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu funkcjonalnie zwianego z obiektem;
    • przebudowa, rozbudowa i remont obiektów użyteczności publicznej oraz ich jednoczesna adaptacja na cele turystyczne, rekreacyjne i sportowe;
    • przebudowa, rozbudowa i remont obiektów zdegradowanych oraz ich jednoczesna adaptacja na cele kulturalne i edukacyjne;
    • tworzenie stref bezpieczeństwa i zapobiegania przestępczości w zagrożonych patologiami społecznymi obszarach miast, w tym budowa lub remont oświetlenia, zakup i instalacja systemów monitoringu ulicznego;
    • tworzenie warunków lokalowych i infrastrukturalnych do rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości;
    • przedsięwzięcia wchodzące w skład zintegrowanego projektu rozwoju lokalnego p.t. Program Rozwoju Turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego

    Licząc na zaangażowaną współpracę

    Burmistrz Mikołajek
    Piotr Jakubowski


    Informacje na temat Regionalnego Programu Operacyjnego można znaleźć na stronie Urzędu Marszałkowskiego www.warmia.mazury.pl i stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego www.funduszestrukturalne.gov.pl

  • HARMONOGRAM ZADAŃ NAD OPRACOWANIEM LOKALNEGO PROGRAMU REWITALIZACJI MIASTA MIKOŁAJKI na lata 2007-2013

 

  •