Villard de Lans—miasto partnerskie

Villard de Lans jest górskim miasteczkiem położonym w sercu Parku Regionalnego Vercors na wysokości 1050 m u stóp potężnej dominującej nad nim Grande Moucherolle (2285m). Liczy ok. 4 tysięcy mieszkańców i jest głównym miastem kantonu, jego centrum administracyjnym i ekonomicznym. Populacja jest młoda – ok. 1/3 mieszkańców ma mniej niż 20 lat.

 Od 1920 roku przyciąga turystów zaletami swojego wyjątkowego klimatu szczególnie korzystnego dla rekonwalescentów i alergików. W 1931 roku uruchomiono tu pierwszy narciarski wyciąg mechaniczny i od tego czasu Villard stawało się dobrze wyposażoną bazą do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego i pieszych wędrówek. Stacja Balkon du Villard – Cote 2000 zbudowana pod koniec lat 70-tych posiada 36 wyciągów, które obsługują 130 km tras o różnym stopniu trudności. Trasy narciarstwa biegowego wiodące pośród lasów i wapiennych skał obejmują 160 km. Jest to jedno z ważniejszych centrów narciarstwa biegowego we francuskich Alpach.

Masyw Vercors był bazą francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej a w Villard de Lans znajdowała się jedyna w okupowanej Europie polska szkoła średnia – Liceum Cypriana Norwida. Profesorowie i uczniowie tej szkoły brali udział w walkach z Niemcami o wyzwolenie Francji, Belgii i Holandii. Polskie Orlęta II wojny światowej z Villard de Lans spoczywają na polskich cmentarzach wojennych w Villard de Lans, Laganhnerie, w Calvados w Vassieux en Vercors. W kościele parafialnym w Villard de Lans została umieszczona kopia cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej jako dziękczynne Votum. Ulicę, przy której była siedziba Polskiego Liceum nazwano " Rue du Lucée Polonais Cyprian Norwid", a na gmachu dawnej szkoły umieszczono pamiątkową tablicę.

Miasto oferuje atrakcje przez cały rok:

zimą:

narciarstwo alpejskie i snowbord, szkółki narciarskie

narciarstwo biegowe

spacery w rakietach śnieżnych

przejażdżki psim zaprzęgiem

loty paralotnią

kite snow

lodowisko (czynne cały rok)

cenrtum wypoczynkowe (baseny, sauna, fitness) czynne cały rok

 

latem:

wędrówki szlakami górskimi i wspinaczki

loty paralotnią

loty balonem

przejażdżki konne

golf

park zabaw- m.in. - mini-golf, łucznictwo, tor bobslejowy, tory przeszkód

kręgielnia

tenis

i wiele innych

W mieście znajduje się muzeum etnograficzne regionu Vercors- La Maison du Patrimoine a w całym regionie wiele ciekawych, różnorodnych muzeów.

Tekst i zdjęcia:             Aleksandra Kasińska

                                       aleksandra.kasinska@neostrada.pl